Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Akcje Sfinksa będą rosły

Cena akcji Sfinks Polska dotknęła 2 dni temu dołka, w którym znajdowała się ostatnio 3 lata temu. Kurs akcji we wtorek spadł do poziomu 1,18 zł. To aż 56-procentowy spadek od początku roku, ostatnie 3 miesiące to spadek o 45%, a ostatni miesiąc to prawie 40% w dół. Jednak wygląda na to, że sytuacja całkowicie odwróciła się wczoraj. W ciągu jednego dnia kurs akcji spółki wzrósł o ponad 20%, a takie zmiany w tak krótkim czasie nie zdarzają się często. Mówimy wtedy o dniu odwrotu.

Dzień odwrotu na rynku występuje bardzo rzadko. Jednak jeżeli już mamy z nim do czynienia ukazuje się poprzez wyznaczenie nowego minimum (lub maksimum) oraz skok ceny w przeciwnym kierunku przy wysokim wolumenie obrotu. Jest to formacja sygnalizująca odwrócenie trendu. W przypadku dotychczasowego trendu spadkowego, gwałtowny wzrost ceny oznacza sygnał kupna, a jeśli obserwowaliśmy trend wzrostowy, a cena nagle silnie spadła, oznacza to sygnał sprzedaży. Odwrót na giełdzie tworzy się w krótkim czasie – zazwyczaj 1-2 dni.

Dokładnie tak było w przypadku Sfinks Polska. Nowe minimum zostało wyznaczone we wtorek, natomiast kolejnego dnia akcje zawróciły i poszły w górę o 20%. Dzień odwrotu potwierdza także wolumen obrotów, który wczoraj wyniósł 844 tys. i był najwyższy od stycznia tego roku. Cena akcji spadała od kilku miesięcy, a zaledwie w ciągu jednego dnia zdołała odrobić znaczną część spadków z ostatniego miesiąca. Wczorajszy gwałtowny wzrost ceny oznacza więc sygnał kupna i nadchodzące wzrosty.

Ostatnie dni to dobry okres dla Sfinksa. Poza wczorajszym odbiciem na giełdzie, pozytywne informacje dla spółki pojawiły się także tydzień temu. Sfinks Polska zamierza przejąć sieć piwiarni Warka od Grupy Żywiec. Wystąpił więc o zgodę na nabycie sieci do UOKiK, ten z kolei uznał, że zgoda urzędu nie jest w tym przypadku wymagana, co oznacza, że spółka jest coraz bliżej sfinalizowania transakcji.

Paulina Cegiełka
Analityk