Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Analitycy nie wiedzą czego się spodziewać po GBP

Para euro z funtem jest jedną z tych wzbudzających najwięcej pytań i wątpliwości. Od początku roku kurs EUR/GBP poszedł w górę o prawie 16% i obecnie znajduje się na poziomie około 0,85. Jak podaje Bloomberg, prognozy co do przyszłości tej pary walutowej są niezwykle zróżnicowane. Jedne zakładają spadek kursu do około 0,70-0,75 na koniec przyszłego roku, czyli powrót do poziomów sprzed referendum w sprawie Brexitu, inne spodziewają się wzrostu do poziomu równowagi euro z funtem brytyjskim, czyli postępującego osłabienia funta.

https://assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/i4TuHV9DCy3g/v3/-1x-1.png

Rok 2016 był bardzo trudny dla funta brytyjskiego. Referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię spowodowało silne osłabienie funta. Kurs GBP/USD spadł o 17% od początku roku, a osłabienie funta wobec euro wyniosło 16%. Ruchy te były wywołane głównie przez funta, co potwierdza 16-procentowy spadek GBP Index (benchmark wyliczany przez Stooq, odzwierciedlający zachowanie funta brytyjskiego na podstawie kursów walut składowych GBP/CHF, GBP/EUR, GBP/JPY i GBP/USD).

http://stooq.pl/c/?s=gbp_i&d=20161229&c=1y&t=l&a=ln&b&r=gbpusd+eurgbp

Tym samym funt stał się jedną z najsłabiej radzących sobie w ostatnim roku walut wśród majorsów idąc łeb w łeb z meksykańskim peso, które osłabiło się o prawie 20% wobec dolara i 15% wobec euro.

https://assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/ib0_0hgNV.no/v0/-1x-1.png

Źródło: Bloomberg

W 2017 roku dla funta pozytywne może okazać się ryzyko polityczne w Europie, które być może nie pozwoli europejskiej walucie na umocnienie. Z drugiej strony, wiele zależy od dalszej ścieżki Wielkiej Brytanii opuszczającej Unię Europejską. Obecnie, jak podaje XTB, Oanda czy myfxbook.com, większość drobnych inwestorów obstawia wzrosty pary GBP/USD. W naszej ocenie, reakcja rynków na Brexit była przesadzona. Oczekujemy, ze gospodarka nie odczuje negatywnych skutków Brexitu, a niewykluczone są rozmowy o odwróceniu procesu wychodzenia z UE. Funt powinien być najsilniejszą walutą wobec EUR w 2017 roku, co oznacza spadek kursu EUR/GBP.

 

Paulina Cegiełka

Analityk