Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Apple traci przewagę

W pierwszym kwartale bieżącego roku Apple sprzedało 50,8 mln iPhone-ów, czyli o około 1% mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku (51,2 mln), a także mniej niż przewidywali analitycy Bloomberga (51,4 mln). Sprzedaż iPad-ów spadła w tym czasie o 13%, o 4% wzrosła za to sprzedaż Mac-ów. Powyższe wyniki zaowocowały wyższym o 5% przychodem w minionym kwartale w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku. Nie jest to jednak do końca dobra wiadomość dla Apple, którego akcje zareagowały spadkiem na ogłoszenie wyników finansowych.

Apple zdaje sobie sprawę, że musi zacząć działać, by utrzymać udziały na rynku i zdobyć przewagę nad swym najbardziej potężnym rywalem, jakim jest Samsung. Druga ważna kwestia to nie oddać udziałów w rynku pozostałym rosnącym konkurentom. Przychody ze sprzedaży najsilniej, bo aż o 14%, spadły w Chinach. Ma to związek z dużą konkurencją ze strony krajowych producentów. Chińskie przedsiębiorstwa, jak Huawei, Xiaomi, Lenovo, Oppo oraz Vivo to łącznie około 25-procentowy udział w rynku.

Top_Smartphone_Brands_by_Active_Users_2016

Najwięcej obecnie zależy od iPhone 8, który ma pojawić się na rynku pod koniec bieżącego roku. Z drugiej strony konkurencja nie śpi i już możemy zainteresować się nową propozycją od Samsunga, czyli modelem S8. Jeżeli sprzedaż S8 będzie utrzymywać się na wysokich poziomach, Apple stanie przed niełatwym zadaniem utrzymania udziałów w rynku. Co ciekawe, pojawiły się nieoficjalne informacje, które sugerują, że Apple nie przedstawi swojej nowej propozycji w tym roku, lecz dopiero w przyszłym. Gdyby informacje te się sprawdziły, Apple jeszcze trudniej będzie pokonać przewagę Samsunga.

Paulina Cegiełka
Analityk