Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Bitcoin – bańka wszechczasów?

Dziś cena bitcoina osiągnęła poziom prawie 19,9 tys. USD na giełdzie Bitfinex, co stanowi ponad 70 tys. PLN, ale pisanie o tym, że kryptowaluta pobiła kolejny rekord to już chyba nic interesującego. Pozostaje pytanie, czy te ostatnie rekordy sprawiły, że bitcoin to już największa bańka spekulacyjna w historii, oczywiście pod warunkiem, że rzeczywiście okaże się bańką i jego cena w końcu dramatycznie spadnie.

Według Convoy Investments bańka bitcoinowa jest największą w historii pod względem wielokrotności wzrostu ceny. Cena bitcoina wzrosła ponad 60-krotnie od 2014 roku. Na drugim miejscu jest bańka tulipanowa, której cena odnotowała 50-krotny wzrost przed załamaniem. Miało to miejsce w XVII wieku w Holandii, kiedy cena jednej cebulki tulipana osiągnęła cenę kilkukrotnie wyższą niż średni roczny dochód w tym kraju.

https://comparic.pl/wp-content/uploads/2017/12/foto.png.png

Bardziej współczesnym przykładem bańki spekulacyjnej, którą pobił już bitcoin pod względem siły wzrostu ceny jest sytuacja, jaka miała miejsce w latach 1994-2002 i dotyczyła spółek prowadzących działalność w Internecie (dot-coms). W tamtym czasie akcje tychże spółek były mocno przeceniane ze względu na nadzieję, jaką wiązano z ich możliwościami rozwoju w Internecie, mimo że nie było to poparte ich dochodami, czy obiecującym planem biznesowym.

Mówiąc o dot-comach warto wspomnieć o tym, że w grudniu pojawiły się głosy, iż rynek kryptowalut to dopiero 3,5% wartości rynkowej bańki dot-comowej. Kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosiła wtedy jakieś 340 mld USD, natomiast wartość rynku spółek internetowych przed załamaniem ich kursów wynosiła 10 trylionów USD. Dziś, po kilku dniach, kapitalizacja rynkowa kryptowalut to już 591 mld USD.

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2017/12/15/20171215_cryopto1.jpg

Nie jestem jednak przekonana co do tego, czy właściwe jest porównywanie baniek pod względem kapitalizacji rynkowej. Nie jest to nic dziwnego, że wartości rynku tulipanów, spółek internetowych (nierzadko technologicznych), czy kryptowalut różnią się pomiędzy sobą. Fakt, że kapitalizacja rynkowa kryptowalut wynosi obecnie „tylko” 591 mld USD i jest to mniej niż wartość rynku, na którym wcześniej pękła bańka nie oznacza przecież, że przed bitcoinem i innymi kryptowalutami jeszcze długa droga ku górze.

Paulina Cegiełka
Analityk