Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Bitcoin słabnie na wieść o regulacjach

Cena bitcoina spadła w tym tygodniu o 24%. W poniedziałek jednego bitcoina można było kupić za około 11,5 tys. dolarów, dziś cena wynosi około 9,5 tys. dolarów, ale w czasie tego weekendu znajdowała się poniżej 9 tys. To poziomy najniższe od miesiąca. Podczas ostatnich wzrostów cena kryptowaluty nie zdołała przekroczyć poziomu 12 tys. USD, czego oczekiwali niektórzy analitycy i inwestorzy. Stało się zupełnie odwrotnie i tym samym kapitalizacja rynkowa bitcoina spadła o niemal 50 mld USD w dniach 5-10 marca.

Od początku roku bitcoin osłabił się już o 37%. Najniższą wartość w tym czasie odnotował na początku lutego, kiedy jego cena spadła poniżej 6 tys. USD. Z kolei historycznie najwyższą wartość osiągnął w grudniu, kiedy był warty około 19,5 tys. USD. Według analityków obecne spadki będą się pogłębiać i cena bitcoina będzie jeszcze niższa.

Do postępujących spadków doprowadziły kwestie dotyczące regulacji rynku kryptowalut. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała, że podmioty oferujące obrót „cyfrowymi aktywami będącymi papierami wartościowymi” będą musiały zarejestrować się w SEC jako giełdy. Nie będzie to dziecinnie proste, ponieważ giełdy podlegają ścisłym regulacjom. Obecnie sytuacja wygląda tak, że wiele platform oferujących handel kryptowalutami określa się jako giełdy, co może być mylące dla użytkowników i sugerować, że są to podmioty regulowane, podczas gdy tak nie jest.

Co więcej, w czwartek japoński regulator (FSA) opublikował zawiadomienia o karach nałożonych na krajowe giełdy oraz zawiesił operacje w Bit Station i FSHO na miesiąc, co było rezultatem kradzieży wirtualnych tokenów z jednej z giełd na początku roku. To nie koniec informacji z Japonii, które wpłynęły na spadki bitcoina. Adwokat i syndyk masy upadłościowej Nobuaki Kobayashi ogłosił sprzedaż bitcoinów z upadłej japońskiej giełdy kryptowalutowej Mt.Gox. Wartość sprzedaży to około 400 mln USD, a do sprzedania pozostało jeszcze trochę, bo równowartość 1,9 mld USD.

Powyższe informacje potęgują obawy o nadchodzące regulacje rynku kryptowalut oraz możliwe zamknięcia kolejnych „giełd” kryptowalutowych, co z pewnością okazałoby się zagrożeniem dla wartości instrumentu.

Paulina Cegiełka
Analityk