Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Bitcoin spada w reakcji na wiadomości z Korei, inna kryptowaluta rośnie

Święta Bożego Narodzenia nie były szczęśliwym okresem dla bitcoina. Na początku przedświątecznego tygodnia cena kryptowaluty wynosiła 19,5 tys. USD, natomiast 4 dni później jednego bitcoina można było kupić za jedynie 10,8 tys. USD. Różnica w cenie pomiędzy początkiem a końcem tygodnia wynosiła więc aż 31,5 tys. PLN. Przyczyną takiej przeceny kryptowaluty była z pewnością masowa przedświąteczna realizacja zysków przez spekulantów. W czasie świąt cena zaczęła odbijać się od ostatniego dna i dotarła nawet prawie do 16,5 tys. USD, ale od wczoraj znów spada.

https://stooq.pl/c/?s=btcusd&c=10d&t=l&a=ln&b

Przyczyną kolejnych spadków bitcoina są ograniczenia w handlu kryptowalutami wprowadzane przez Koreę Południową. Zakazano tam otwierania nowych rachunków na giełdach kryptowalutowych. Jeżeli giełdy będą oferować otwieranie nowych kont, rząd koreański może podjąć działania w celu zatrzymania handlu lub nawet zamknięcia giełdy. Powyższe zasady mają wejść w życie w styczniu. Co więcej, komisja zauważa że większość handlu kryptowalutami była anonimowa i należy to zmienić, dlatego użytkownicy giełd kryptowalutowych będą musieli teraz używać swoich prawdziwych danych. Powyższe wiadomości mocno wpłynęły na cenę bitcoina, ponieważ Korea Południowa jest na tym rynku potężnym graczem. Szacuje się, że w ostatnich 10 miesiącach Koreańczycy odpowiadali nawet za 12% wolumenu handlowego, a dziś wielkość ta spadła do 6%.

Tymczasem rośnie wartość innej kryptowaluty i nie jest to najbardziej popularne po bitcoinie ethereum. Ripple zyskuje na wartości i jest wyceniania obecnie na 1,48 USD – czyli 35% wyżej niż 2 dni temu. Zyski były następstwem wiadomości, że firma SBI Holdings z siedzibą w Tokio wraz z jej spółką zależną SBI Ripple Asia poinformowała o utworzeniu „konsorcjum” z niektórymi japońskimi firmami obsługującymi karty kredytowe w celu wdrożenia w nich technologii blockchain. Po tej zmianie Ripple jest trzecią co do wielkości kryptowalutą na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, która obecnie wynosi 56,3 mld USD. Dla porównania kapitalizacja rynkowa bitcoina oraz ethereum wynoszą odpowiednio 240,7 mld oraz 70,1 mld USD.

Paulina Cegiełka
Analityk