Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Brytyjczycy nie chcą demokracji

W styczniu 2012 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono ankietę, w której zapytano dorosłych Brytyjczyków, w jaki sposób powinno się podejmować najważniejsze decyzje w kraju. Tę samą ankietę przeprowadzono w marcu. Wyniki były następujące:

C:\Users\Paulina\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Bez tytułu.png

Największy wpływ na zmianę przekonań miał oczywiście Brexit oraz wszystko, co się wokół niego dzieje, a co powoduje niepewność wśród Brytyjczyków, choć nie tylko. Coraz mniej Brytyjczyków jest zdania, że Brexit będzie miał dobre skutki dla gospodarki. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku liczyło na to 38,8% Brytyjczyków. Obecnie jest ich jedynie 28,9%, czyli o jedną czwartą mniej.

C:\Users\Paulina\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Bez tytułu2.png

W wyniku decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej jednym z najbardziej zranionych okazał się funt, który uległ silnemu osłabieniu, nie tylko wobec koszyka walut CHF, JPY, EUR oraz USD, co pokazuje GBP index, ale także wobec polskiego złotego. Za funta nie płacimy już 5,50-5,60 PLN, tak jak to było w czerwcu, lecz nawet poniżej 4,90 PLN w ostatnich dniach.

https://stooq.pl/c/?s=gbp_i&c=1y&t=l&a=ln&b

Wczoraj Theresa May rozpoczęła formalny proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. List informujący o rozpoczęciu procedur trafił w ręce Donalda Tuska. Obecnie oczekujemy na rozpoczęcie negocjacji co do warunków rozstania Wielkiej Brytanii z UE. Zgodnie z art. 50 Traktatu Lizbońskiego państwo opuszcza Unię Europejską w dniu wejścia w życie wynegocjowanej umowy lub najpóźniej 2 lata od rozpoczęcia procedur, choć czas ten może zostać wydłużony. Jeżeli jednak tak się nie stanie, 29 marca 2019 roku Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską.

Paulina Cegiełka
Analityk