Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

CD Project – zbyt słabe wyniki czy zbyt wysokie oczekiwania?

W momencie otwarcia na giełdzie spółka CD Project traciła dziś 14,6% w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Wczoraj na koniec giełdowego dnia jej akcje były wyceniane po 112,45 zł, dziś o 9 rano już tylko po 96 zł. W ciągu dnia kurs odrobił część strat i w momencie dzisiejszego zamknięcia na giełdzie CD Project był już wyceniany po 106 zł, co jest wynikiem „tylko” o 5,7% niższym od tego w momencie wczorajszego zamknięcia.

https://stooq.pl/c/?s=cdr&c=3d&t=c&a=ln&b

To kolejne mocne spadki spółki na giełdzie w ciągu ostatniego miesiąca. Wcześniejsze były spowodowane m.in. oskarżeniami byłych pracowników o pewne zawirowania w firmie. Dzisiejsze natomiast to reakcja na liczby – CD Project przestawił dziś raport finansowy za III kwartał. Wyniki są niższe od oczekiwanych i tych sprzed roku. Przychody ze sprzedaży spadły o prawie 16% w stosunku do tego samego kwartału w 2016 r., w tym przychody ze sprzedaży produktów spadły o 22%. Zysk netto wyniósł 35,7 mln zł i okazał się niższy o 2,4% od zeszłorocznego (36,6 mln) oraz o 15% niższy od oczekiwanego (41,9 mln). Z kolei zysk operacyjny wyniósł 43,2 mln zł i okazał się o 3,6% niższy od tego sprzed roku (44,8 mln), a także o 15% niższy od oczekiwanego (50,7 mln). Spadł też zysk na jedną akcję. Podczas gdy rok temu wynosił 0,40 zł, dziś wynosi 0,37 zł.

Dzisiejsze spadki to reakcja na opublikowany raport. Jednak nie byłyby one tak silne, gdyby nie wysokie oczekiwania analityków i inwestorów. Świadczą o nich dotychczasowe wzrosty spółki na giełdzie. W ciągu roku CD Project „urósł” na giełdzie o prawie 150%, z kolei od początku 2017 roku akcje poszły w górę już o 106%. CD Project to w ostatnich latach jedna z bardziej interesujących spółek na polskim parkiecie. Ogromne zainteresowanie produkcjami spółki rozbudziło oczekiwania inwestorów oraz ich nadzieje na ponadprzeciętne zyski. Przyczynili się do tego także analitycy, którzy bezkrytycznie patrzyli na sytuację na rynku i spodziewali się dziś samych pozytywnych informacji.

Paulina Cegiełka
Analityk