Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Co mówi ADP dzień przed Nonfarm Payrolls

Jutro o 14:30 poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Jeżeli będą one zgodne z prognozami, oznacza to, że stopa bezrobocia w USA w maju wynosiła 4,4%, zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 185 tys., w sektorze prywatnym o 179 tys., długość tygodnia pracy pozostała bez zmian (34,4 godz.), a płaca godzinowa wzrosła o 0,2%. Natomiast dziś poznaliśmy wyniki raportu ADP, według którego zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym ma wynieść 253 tys.

ADP to amerykańska firma zajmująca się ewidencją wynagrodzeń, która ma dostęp do ogromnej bazy danych o amerykańskim rynku pracy. Jej wyliczenia przez wielu są uważane za prognozę wysokości oficjalnych danych ogłaszanych 2 dni później (w tym miesiącu jeden dzień później). Zazwyczaj jeżeli zatrudnienie spada według ADP, spada także według oficjalnych danych.

Na początku maja według ADP zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA wyniosła 177 tys. Oficjalne dane wykazały, że było to 211 tys. Jeszcze miesiąc wcześniej, w kwietniu, pracownicy ADP zupełnie minęli się z prawdą. Według ADP, zatrudnienie w marcu miało wzrosnąć jeszcze bardziej niż w lutym, tymczasem wzrosło mniej niż o połowę wartości sprzed miesiąca (spodziewano się wzrostu zatrudnienia o 263 tys., podczas gdy wzrost ten wyniósł jedynie 98 tys.). Oceniano, że powyższa niespodzianka mogła być wynikiem pogorszenia pogody, które nastąpiło w połowie marca (burza śnieżna nad wschodnim wybrzeżem USA) i mogło spowodować spadek aktywności wśród potencjalnych pracowników.

United States Non Farm Payrolls

Według ADP, największa zmiana zatrudnienia w maju miała miejsce w sektorze usług biznesowych (+88 tys.), transporcie, handlu i sektorze usług użyteczności publicznej (+58 tys.) oraz edukacji i służbie zdrowia (+54 tys.). Zatrudnienie spadło za to w sektorze informacyjnym (-8 tys.) oraz branży turystycznej (-11 tys.). Co ciekawe, był to już czwarty raz w tym roku, kiedy według ADP zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o ponad 200 tys. W ciągu ostatniego roku średnio było to 211 tys. miesięcznie.

Paulina Cegiełka
Analityk