Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Dane ADP niewarte uwagi?

ADP to amerykańska firma zajmująca się ewidencją wynagrodzeń, która ma dostęp do ogromnej bazy danych o amerykańskim rynku pracy. Jej wyliczenia przez wielu są uważane za prognozę wysokości oficjalnych danych ogłaszanych zazwyczaj 2 dni później. Co do zasady, jeżeli zatrudnienie spada według ADP, spada także według oficjalnych danych Bureau of Labor Statistics.

Jednak ADP coraz częściej się myli. W ostatnich dwóch latach aż trzykrotnie pomyłka była wyższa od 100 tys. W marcu bieżącego roku wyniosła aż 205 tys., kiedy ADP spodziewało się wzrostu zatrudnienia o 255 tys., podczas gdy wynosił on jedynie 50 tys. Dziś, po opublikowaniu danych o nonfarm payrolls, okazało się, że ADP pomyliło się ponownie, tym razem o 115 tys., znów zawyżając oczekiwany wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Analizując wykres porównujący oczekiwania ADP oraz faktyczne dane Bureau of Labor Statistics z ostatnich 5-u lat można zauważyć, że ADP częściej zawyża oczekiwane wyniki niż je zaniża. Bardzo rzadko wyniki te się pokrywały. Jaki sens mają więc ankiety i analizy ADP? Być może żadnego. Zgodnie z zasadą „pieniądz lubi ciszę”, gdyby raporty ADP były wartościowe, z pewnością dałoby się na nich zarobić więcej w inny sposób niż publikując te informacje do powszechnej wiadomości.

United States Non Farm Payrolls

Paulina Cegiełka
Analityk