Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Dolar najsłabszy od siedmiu miesięcy

Indeks dolara mierzący jego siłę względem czterech walut: euro, franka szwajcarskiego, jena oraz funta brytyjskiego, jest najniżej od początku października 2016 roku, czyli od siedmiu miesięcy. W ciągu zaledwie ostatnich pięciu miesięcy indeks ten spadł o prawie 6%. W tym samym czasie dolar osłabił się o 7,74% wobec euro i za 1 euro płacimy obecnie 1,1243 – najwyżej również od października.

Na powyższych zmianach zyskuje polski złoty, który jest najsilniejszy wobec dolara od kwietnia ubiegłego roku. Obecnie za jednego dolara musimy zapłacić jedynie 3,7393. To o 54 grosze mniej niż w grudniu. Zyskuje także złoto, które zazwyczaj w reakcji na osłabienie dolara pokazuje swoją siłę i odwrotnie. W ciągu ostatnich 5 miesięcy złoto podrożało o prawie 12% i jedna uncja kosztuje obecnie około 1261 USD. Dzięki niskim notowaniom dolara złoto można kupić w atrakcyjnej cenie płacąc polskimi złotymi – w maju cena jednej uncji spadła poniżej 4700 zł.

Powyższe ruchy cen to z pewnością w większości reakcja na wydarzenia mające miejsce wokół prezydenta Trumpa. Coraz mniej prawdopodobne staje się wprowadzenie zapowiadanych przez niego reform, a optymizm występujący na rynku amerykańskim po wyborach zdaje się zupełnie wygasać. Coraz częściej też słychać o spekulacjach na temat opuszczenia urzędu głowy państwa przez Donalda Trumpa.

Oliwy do ognia dolał w piątek James Bullard, szef Rezerwy Federalnej w St. Louis, który stwierdził, że podniesienie stóp procentowych w USA zgodnie z planem i oczekiwaniami na ten rok byłoby zbyt szybkie w obliczu obecnych słabości tamtejszej gospodarki. Następne posiedzenie Fed odbędzie się już 14 czerwca i zgodnie z FedWatch Tool z 78,5-procentowym prawdopodobieństwem zakończy się ono podwyżką stóp procentowych do poziomu 1,00-1,25%.

Paulina Cegiełka
Analityk