Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Dzisiejszy dzień zdecyduje o dalszym trendzie

Miniony piątek był na giełdzie amerykańskiej dniem zwiększonego obrotu. Średni obrót na S&P500 z ostatnich 12 m-cy został przekroczony 2,6 razy. Podobnie było na Dow Jones i Nasdaq100, których 12-miesięczne obroty zostały przekroczone odpowiednio 3,2 oraz 2,95 razy. W przypadku S&P500 oraz Dow Jones zbiegło się to z osiągnięciem kolejnych historycznych szczytów, Nasdaq natomiast nie pobił szczytów z 9 czerwca. Istnieją pewne czynniki, które wskazują, że najbliższe sesje mogą okazać się spadkowe.

Dziś wygasają opcje VIX. W piątek na indeksach wystąpił wyjątkowo duży obrót, a w poniedziałek osiągnięte zostały historyczne szczyty. Biorąc pod uwagę wygasające dziś opcje VIX, może się okazać, że istnieją grupy interesu, którym może zależeć, by wywołać dziś głębokie spadki, a co za tym idzie, prawdopodobieństwo spadków jest wysokie. Chciałoby się znaleźć potwierdzenie poprzez analizę techniczną.

Na wykresie S&P500 widzimy formację tasuki powyżej luki cenowej składającą się z dwóch świec wzrostowych i jednej spadkowej. Pierwsza biała świeca jest kontynuacją trendu wzrostowego, następnie zostaje utworzona luka cenowa i pojawia się druga świeca wzrostowa. Trzecia świeca, która jest spadkowa, ma swoje otwarcie na poziomie korpusu świecy drugiej, natomiast jej zamknięcie następuje wewnątrz luki cenowej. Jest to formacja kontynuacji trendu, a jej potwierdzeniem będzie kolejna świeca, która nie wypełni luki cenowej.

Z kolei na wykresie Dow Jones możemy dostrzec formację harami spadkowego. Tworzą je dwie świece, z których pierwsza jest wzrostowa, a druga spadkowa. Pierwsza świeca jest potwierdzeniem wzrostów i jej zamknięcie występuje wysoko, natomiast druga świeca (spadkowa) otwiera się niżej i jest odwróceniem trendu, a jej korpus mieści się w korpusie świecy pierwszej. Potwierdzeniem formacji będą kolejne świece występujące niżej.

Podsumowując, dzisiejszy dzień wskaże, czy na rynku będzie kontynuowana hossa, czy właśnie mamy do czynienia z lokalna korektą. Na pewno prawdopodobieństwo spadków na giełdzie w dniu dzisiejszym jest wysokie. Jeśli natomiast spadki nie wystąpią, oznacza to tyle, że trend wzrostowy jest niezwykle silny.

Paulina Cegiełka
Analityk