Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

EUR/USD najwyżej od 3 lat

Dziś kurs EUR/USD przekroczył poziom 1,21 i tym samym znalazł się najwyżej od grudnia 2014 roku. W ciągu tych 3 lat znajdował się nawet tak nisko jak 1,03. Miniony 2017 rok był szczęśliwy dla euro, pechowy dla dolara, bo kurs poszedł w górę o niemal 15%. Miało to miejsce zaraz po wyborach prezydenckich w USA, kiedy prezydentem został Donald Trump a dolar przeżywał chwile swojej siły. Od tamtej pory jednak słabnie i dziś osiągnął cenę tak niską jak przed trzema laty.

Wczoraj poznaliśmy protokół z posiedzenia ECB, na którym pojawiły się sygnały o nadchodzącym wygaszeniu programu QE, który już we wrześniu został ograniczony z 60 do 30 mld EUR miesięcznie. Natomiast po drugiej stronie oceanu po długotrwałym okresie utrzymywania stóp procentowych blisko zera nastąpiło już 5 podwyżek (jedna w 2015, jedna w 2016 i trzy w 2017 roku) i poziom stóp procentowych w USA sięga już 1,5%, a spodziewamy się jeszcze trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 roku. Tymczasem w strefie euro stopy procentowe wciąż utrzymywane są na zerowym poziomie. Mimo że teoretycznie bardziej opłaca się trzymać pieniądze w USA i to dolar powinien drożeć, dzieje się inaczej – euro umacnia się, mimo że stopy procentowe są tu zerowe. Wydaje się, że większy wpływ na relację obu walut ma sytuacja w Europie, która ma zamiar się stabilizować.

Korzystne dla euro były także dzisiejsze informacje o osiągnięciu porozumienia i utworzeniu koalicji przez CDU/CSU oraz SPD, czyli dwie partie niemieckie, które zebrały największą liczbę głosów w wyborach parlamentarnych 24 września. Zakończyło to okres ponad 3-miesięcznego oczekiwania na finał rozmów pomiędzy partią Angeli Merkel oraz Socjaldemokratów i było pozytywnym sygnałem dla całej Europy.

Paulina Cegiełka
Analityk