Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Fed dalej będzie podnosić stopy procentowe

FOMC czyli Federal Open Market Committee (Komitet Federalny ds. Otwartego Rynku) zdecydował dziś o podwyżce stóp procentowych w USA do poziomu 1,50-1,75%, co nie było zaskoczeniem dla rynku. W ciągu dnia szacowane przez CME FedWatch Tool prawdopodobieństwo podwyżki na dzisiejszym posiedzeniu wynosiło 94,4%. Za podwyżką głosowali dziś wszyscy członkowie Komitetu. Było to pierwsze posiedzenie pod przewodnictwem nowego prezesa Fed, którym w lutym został Jerome Powell. Najbliższe posiedzenie odbędzie się 2 maja, ale według CME FedWatch kolejna podwyżka jest najbardziej prawdopodobna dopiero na następnym posiedzeniu, czyli 13 czerwca. Jej prawdopodobieństwo wynosi obecnie 79,8%.

Dzisiejsza podwyżka to już szósta z kolei odkąd Fed skończył z polityką niemal zerowych stóp procentowych. Na wcześniejszych posiedzeniach zapowiadano 3 podwyżki stóp procentowych w 2018 roku. Jedna jest już za nami, a jeśli nastąpią kolejne dwie, to na koniec bieżącego roku stopy procentowe w USA będą znajdować się na poziomie 2,00-2,25%. Co ciekawe, dzisiejsze projekcje Fed, a konkretnie oczekiwania członków Komitetu co do wysokości stóp procentowych w przyszłości, nie wykluczają, że w tym roku nastąpią łącznie 4 podwyżki stóp procentowych, a wtedy na koniec roku stopa funduszy federalnych będzie znajdować się na poziomie 2,25-2,50%.

United States Fed Funds Rate

W dzisiejszym komunikacie Fed nie pojawiły się żadne nowości. Podobnie jak poprzednio, decyzja o podwyżce została uzasadniona dobrą sytuacją na rynku pracy (silne przyrosty zatrudnienia oraz stopa bezrobocia na niskim poziomie) oraz zadowalającym poziomem inflacji (poniżej 2%). Komitet dalej zamierza wspierać maksymalne zatrudnienie przy jednoczesnej stabilności cen, a dalsze decyzje co do wysokości stóp procentowych jak zawsze będą oparte na analizie osiągniętych warunków gospodarczych.

W reakcji na dzisiejszą podwyżkę stóp procentowych dolar osłabił się, ponieważ podwyżka była już uwzględniona w cenach. Kurs EUR/USD wzrósł z 1,225 do prawie 1,235 i obecnie utrzymuje się na tym poziomie.

https://stooq.pl/c/?s=eurusd&c=1d&t=c&a=ln&b

Paulina Cegiełka
Analityk