Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Fed podniósł stopy procentowe

Zgodnie z oczekiwaniami, Fed podniósł stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 1,25-1,50%. Tak jak można było się spodziewać, decyzja ta nie wywołała umocnienia amerykańskiej waluty. Można uznać, że fakt podwyżki stóp procentowych był w pełni uwzględniony w dotychczasowych notowaniach EUR/USD, ponieważ zamiast umocnienia dolara zobaczyliśmy jego osłabienie. To oczywiście dlatego, że dzisiejsza decyzja była oczekiwana i długo zapowiadana. Wydaje się, że umocnienie dolara mogło być dziś spowodowane jedynie przez podniesienie stopy procentowej jeszcze wyżej niż się spodziewano, czyli na przykład do 1,50-1,75%. W reakcji na dzisiejszą decyzję dolar więc słabnie, a kurs EUR/USD rośnie już o 0,7%.

C:\Users\Paulina\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\eurusd-m5-ava-trade-eu[1].png

Prognoza Rezerwy Federalnej zakłada że wzrost gospodarczy w tym oraz przyszłym roku będzie wynosił 2,5%, a w kolejnych latach będzie spadać. Tu należy przypomnieć, że Fed mówiąc o wzroście gospodarczym ma na myśli hipotetyczną wielkość wzrostu PKB w ciągu najbliższego roku przy założeniu, że zostanie ono utrzymane na poziomie takim, jak odczyt z ostatniego kwartału. Fed spodziewa się bezrobocia na poziomie 4% w 2017 roku, natomiast przyszły rok ma przynieść jego spadek do 3,9%. Inflacja w bieżącym roku ma znajdować się poniżej celu inflacyjnego 2%, natomiast od przyszłego roku spodziewane są jej wyższe wartości.

Co będzie dalej ze stopą procentową funduszy federalnych? W 2018 spodziewane są trzy podwyżki, natomiast w 2019 dwie. Usłyszymy o nich już od nowego szefa Fed – Jerome Powella. Dzisiejsza konferencja prasowa była już ostatnią z udziałem Janet Yellen jako przewodniczącej Rezerwy Federalnej.

Paulina Cegiełka
Analityk