Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Google otwiera drzwi pozwom zbiorowym

Wokół Google wrze. Zaczęło się od znanej już całemu światu notatki, której autorem jest James Damore, jeden z byłych już programistów Google. Autor notatki wyraził swoją opinię o tym, że kobiety „rzadko obejmują wysokie stanowiska w branży technologicznej nie z powodu uprzedzeń i dyskryminacji, ale z powodu różnic biologicznych między mężczyznami a kobietami”. Damore uznał więc, że branża IT należy do mężczyzn, z kolei jako odpowiednie dla kobiet wskazał zawody artystyczne i społeczne. Programy edukacyjne dla kobiet również wskazał jako błąd.

James Damore jeszcze kilka dni temu był programistą Google z 65 kontaktami na Linkedin, dziś mówi o nim cały świat. Pracował w Google od maja 2013 roku, kiedy rozpoczął 4-miesięczną praktykę, po czym otrzymał stanowisko starszego inżyniera oprogramowania. Na jego profilu Linkedin brakuje jeszcze informacji o zakończeniu pracy dla Google, ale cały świat już o tym mówi. Programista potwierdził także informację o zwolnieniu w wiadomości wysłanej do Reutersa, a jako powód wskazał utrwalanie stereotypów płci i naruszenie kodeksu postępowania.

Google zwolnił Damore, by nie być postrzeganym jako firma dyskryminująca kobiety. Tym samym pozwala z tego skorzystać. Dziś podano informację, że ponad 60 kobiet rozważa pozew zbiorowy, w którym zarzuci Google seksizm i dyskryminację płacową. Powódki twierdzą, że pomimo równego wyksztalcenia zarabiały mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach. Kilka kobiet podało informację, że ich zarobki są o 40 000 USD niższe niż mężczyzn na tych samych stanowiskach, jedna wskazała, że jej pensja stanowi 2/3 tej, którą otrzymuje kolega po fachu.

„Drogi Google, przestań uczyć moją córkę, że ścieżką do niezależności finansowej nie jest programowanie, lecz skarżenie się do HR. Z góry dziękuję, tata” – tak na Twitterze sprawę skomentował Eric Weinstein, dyrektor zarządzający Thiel Capital, fimy inwestycyjnej, której założycielem jest Peter Thiel, jeden z pierwszych inwestorów Facebooka i współzałożyciel PayPala.

Komentarz Weinsteina spotkała fala krytyki. Luka płacowa mierzona wskaźnikiem Giniego w USA wynosi obecnie około 40%. Ponad 60 kobiet twierdzi, że Google również się do tego przyczynia. Google broni się tym, że 60 osób to mała próbka, biorąc pod uwagę liczbę zatrudnionych kobiet. Jednak pamiętajmy o tym, że Departament Pracy USA już wcześniej zaczął przyglądać się sprawie dyskryminacji płacowej w Google.

Paulina Cegiełka
Analityk