Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Koniec dobrej passy CD Projekt

Na początku listopada jedna akcja CD Projekt była warta 128 zł i był to historyczny szczyt. Dziś cena wynosi 96,80 zł, czyli 24% mniej niż na szczycie – najniżej od września tego roku. Akcje spółki poszły w górę o 88% od początku roku. Spadki zaczęły się w listopadzie – najpierw były reakcją na oskarżenia byłych pracowników o pewne zawirowania w firmie, później akcje spadły po opublikowaniu danych finansowych za III kwartał. Obecnie są kontynuowane, ale nie zostały wywołane jakimiś szczególnymi wydarzeniami. Są raczej wyrazem gorszej atmosfery wokół spółki.

Wyniki finansowe w III kwartale tego roku były niższe od oczekiwanych i tych sprzed roku. Przychody ze sprzedaży spadły o prawie 16% w stosunku do tego samego kwartału w 2016 r., w tym przychody ze sprzedaży produktów spadły o 22%. Zysk netto okazał się niższy o 2,4% od zeszłorocznego oraz o 15% niższy od oczekiwanego. Z kolei zysk operacyjny okazał się o 3,6% niższy od tego sprzed roku, a także o 15% niższy od oczekiwanego. Spadł też zysk na jedną akcję. Obecnie CD Projekt masowo poszukuje pracowników. Na rynku pojawiają się więc spekulacje na temat warunków pracy w spółce i to przyczynia się do pogłębienia spadków.

CD Projekt jest z pewnością ofiarą wysokich oczekiwań analityków i inwestorów, o których świadczą dotychczasowe wzrosty spółki na giełdzie. Cały sukces spółki był jednak dziełem gier serii Wiedźmin, które sprzedały się dotąd w liczbie ponad 20 milionów egzemplarzy. Najnowsza gra tej serii – Wiedźmin 3: Dziki Gon ukazała się w 2015 roku i zdobyła ponad 800 nagród (w tym 250 jako najlepsza gra roku). W strategii firmy na lata 2017-2021 znajdujemy przede wszystkim premierę gry Cyberpunk 2077, której data nie jest jeszcze znana, ale raczej nie będzie to wcześniej niż na koniec 2018 roku. Na rynku gier panuje tez opinia, że może to być nawet koniec 2019 roku. Powtórzenie sukcesu Wiedźmina będzie niezwykle trudne, więc nie spodziewałabym się dalszych silnych wzrostów tej spółki na giełdzie.

Poza planami wprowadzenia na rynek Cyberpunk 2077, w strategii firmy na lata 2017-2021 widnieje także premiera kolejnej gry fabularnej (RPG) kategorii AAA, której tytuł nie jest wciąż znany. Na razie nic na to nie wskazuje, ale jeżeli będzie to kolejna gra serii Wiedźmin, jest to sposób na przedłużenie dobrej passy spółki.

Paulina Cegiełka
Analityk