Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Największe spadki ceny ropy od 20 lat

Baryłka ropy jeszcze miesiąc temu kosztowała 10 dolarów więcej. Za jedną baryłkę ropy Crude płacimy obecnie 43,12 USD, po tym jak cena w ciągu ostatnich dwóch dni lekko odbiła się z 42 USD za baryłkę. Na początku roku prognozy Banku Światowego przewidywały cenę ropy Crude na poziomie 55 USD za baryłkę w 2017 roku. Tymczasem średnia tej ceny od początku roku wynosi 52,93 USD. Od początku roku ceny ropy spadły o około 20%, a ostatni miesiąc to około 16-procentowa przecena. Jeżeli do końca miesiąca ceny nie wzrosną, będą to największe spadki ceny ropy w pierwszej połowie roku od 20 lat. Co więcej, ropa odnotowała piąty z kolei tydzień spadków i jest to najdłuższy okres spadków cen od sierpnia 2015 roku.

https://stooq.pl/c/?s=cl.f&c=1m&t=l&a=ln&b

Jeszcze w połowie 2014 roku baryłka ropy Crude kosztowała w granicach 100 USD. Jednak druga połowa tamtego roku przyniosła spadki i od początku 2015 roku cena ropy nie była wyższa niż 63 USD za baryłkę. W kryzysowym momencie w lutym 2016 roku cena baryłki spadła do 26 USD, a po odbiciu wciąż utrzymuje się w przedziale 40-60 USD za baryłkę.

Początek minionego tygodnia to ponad 4-procentowe spadki na rynku ropy. Ostatnie dwie sesje to próba odbicia, która nie wystarczyła, by odrobić straty z tego tygodnia. Pojawiają się głosy, że ropa może w najbliższych dniach testować poziom 40 USD za baryłkę. Niewielki wpływ na ceny miały dane z EIA (Energy Information Administration) o produkcji w USA opublikowane w środę wieczorem, według których zapasy ropy spadły w ciągu tygodnia nie o prognozowane 1,2 mln, ale o 2,45 mln baryłek.

Producenci z OPEC dążą do ograniczenia wydobycia na podstawie ich styczniowego porozumienia, które ograniczyło wydobycie o 1,2 mln baryłek dziennie. Na drodze staje im jednak ostatnio Libia, której nie obejmuje porozumienie OPEC, oraz USA, które produkcję zwiększają. W ostatnim tygodniu produkcja ropy w USA wzrosła do 9,34 mln baryłek dziennie (średnia 4-tygodniowa) wobec 8,72 mln ok temu. Libia natomiast wprowadza na rynek najwięcej ropy od 4 lat.

Paulina Cegiełka
Analityk