Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Niemcy szukają alternatywy

Wyniki sondażowe wyborów parlamentarnych w Niemczech wskazują na wygraną partii Angeli Merkel (CDU czyli Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej). Ściślej mówiąc partia, która znalazła się znów w czołówce to CDU/CSU, ponieważ CDU nie działa w Bawarii, działa tam za to CSU – partia o zbliżonym charakterze. Jednak na szczeblu ogólnokrajowym partie te działają razem. CDU/CSU zasiądzie w Bundestagu po raz czwarty. Jednak tym razem partia osiągnęła zdecydowanie niższe poparcie niż wcześniej. Wyniki sondaży wskazują na 33-procentowe poparcie wobec 41,55% w 2013 roku.

Angela Merkel otrzymuje najwyższe poparcie w kraju po raz czwarty i wiele wskazuje na to, że będzie tym krajem rządzić przez co najmniej 16 lat. Tym razem również będzie musiała stworzyć koalicję. Drugą pozycję w wyścigu do Bundestagu zajmuje obecnie SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) osiągając jak na razie 20,4% głosów, co jest jej najgorszym wynikiem od 1949 roku. W poprzednich wyborach poparcie dla tej partii wynosiło 25,7% i to ona stworzyła koalicję z CDU/CSU.

Największym zaskoczeniem jest dziś ostatnie miejsce na podium. Trzecie miejsce bowiem z wynikiem 13,2% zajmuje AfD, czyli Alternatywa dla Niemiec, partia prawicowa, która w poprzednich wyborach osiągnęła jedynie 4,7% poparcia. To głównie na jej rzecz spadło poparcie dla Merkel, której decyzje odnośnie polityki migracyjnej nie spodobały się części obywateli. Proeuropejskość Angeli Merkel odsunęła od niej część wyborców, którzy opowiedzieli się po stronie partii prowadzącej zupełnie odmienną politykę. AfD opowiada się bowiem m.in. za kompletnym zamknięciem granic. W Bundestagu zasiądzie po raz pierwszy.

Oficjalne wyniki powinniśmy poznać do wtorku. Formowanie rządu może potrwać nawet do 100 dni.

Paulina Cegiełka
Analityk