Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Niespodzianka od Banku Kanady

Mimo że rynek nie oczekiwał zmian w dniu dzisiejszym, Bank Kanady zdecydował się podnieść stopę procentową overnight o 25 bps, czyli do poziomu 1%. Od połowy 2015 roku aż do lipca bieżącego roku stopy procentowe w Kanadzie utrzymywane były na niskim poziomie 0,5%. W lipcu podniesiono je do 0,75%, dziś natomiast nastąpiła druga podwyżka i w ten sposób stopy procentowe dotarły do poziomu 1%. To kolejny bank centralny, który powoli odchodzi od polityki rekordowo niskich stóp procentowych.

Jak informuje Bank of Canada, lepsze od oczekiwanych dane ekonomiczne wskazują na siłę gospodarki i pozwalają twierdzić, że wzrost gospodarczy ma solidne fundamenty. Konsumpcja pozostaje na wysokim poziomie ze względu na solidne zatrudnienie oraz wzrost dochodów. Występuje jednak ochłodzenie w sektorze nieruchomości. Bank nadal spodziewa się spowolnienia wzrostu gospodarczego w drugiej połowie roku, ale póki co jest on nadal wyższy niż oczekiwano.

Inflacja pozostaje poniżej celu inflacyjnego, ale według BoC ewoluowała zgodnie z oczekiwaniami. Rada Prezesów poinformowała jednocześnie, że dalsze decyzje co do polityki monetarnej nie są z góry ustalone, ponieważ będą bazowały na danych z gospodarki. Największy nacisk będzie kładziony na ewolucję potencjału gospodarki i warunki na rynku pracy. Jednak należy pamiętać, że zadłużenie kanadyjskich gospodarstw domowych jest powodem wrażliwości tejże gospodarki na podwyżki stóp procentowych, od których uzależnione są raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

Bank of Canada wskazuje, że utrzymujące się ryzyko geopolityczne i niepewność dotycząca międzynarodowej polityki handlowej i polityki fiskalnej prowadzi do osłabienia dolara amerykańskiego w stosunku do wielu głównych walut. W tym kontekście zyskuje także dolar kanadyjski, pokazując słabość USD, ale odzwierciedlając jednocześnie siłę gospodarki Kanady. Dzisiejsza decyzja BoC jeszcze silniej wpłynęła na kurs USD/CAD. Dolar kanadyjski umocnił się dziś o 1,30% w stosunku do dolara amerykańskiego docierając do poziomu 1,2149. USD/CAD znajdował się na tym poziomie ostatnio w czerwcu 2015 roku.

https://stooq.pl/c/?s=usdcad&c=1d&t=l&a=ln&b

Kanada zaskoczyła nas dzisiaj nieoczekiwaną przez rynek podwyżką stóp procentowych. Jest to kolejna duża gospodarka, która stawia kroki w kierunku odejścia od polityki rekordowo niskich stóp procentowych. Następnym razem możemy zostać zaskoczeni przez ECB.

Paulina Cegiełka
Analityk