Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

OPEC ciągle pod kreską

Mija właśnie trzeci rok odkąd ceny ropy drastycznie spadły. Baryłka ropy Brent kosztuje obecnie około 52 USD. Oznacza to, że jest o 50% tańsza niż przed trzema laty. Podobne spadki dotyczą ropy Crude, której cena oscyluje w ostatnich miesiącach wokół 50 USD. Od początku tego roku cena ropy Brent spadła o 8%. Najsilniejsze spadki w ciągu ostatnich trzech lat miały miejsce w ostatnich miesiącach 2014 roku – we wrześniu cena przekraczała 100 USD za baryłkę, natomiast w grudniu spadła do zaledwie 56 USD.

Misją organizacji OPEC jest „koordynacja i ujednolicenie polityki w zakresie ropy naftowej w państwach członkowskich oraz zapewnienie stabilizacji rynków naftowych w celu zapewnienia skutecznej, ekonomicznej i regularnej dostawy ropy naftowej konsumentom, stałego dochodu producentom i sprawiedliwego zwrotu z kapitału dla inwestujących w przemysł naftowy”, co w praktyce oznacza kontrolowanie wydobycia oraz poziomu cen, które zostało utrudnione przez załamanie ceny „czarnego złota”.

Tak niskie ceny ropy oddziałują na całą gospodarkę światową – to nie ulega wątpliwości. Ale jaki wpływ mają na budżety jej wydobywców, których gospodarka opiera się głównie na produkcji ropy? Według obliczeń statista.com wśród państw zrzeszonych w OPEC tylko budżet Iranu i Kuwejtu jest zbilansowany (przy założeniu stabilności cen). Najbardziej uzależnione od ceny ropy są Nigeria, Wenezuela i Arabia Saudyjska, które potrzebowałyby wzrostu cen odpowiednio do 139, 117,5 oraz 83,8 USD w celu zrównoważenia swoich budżetów. Tymczasem według prognoz Banku Światowego średnia cena baryłki ropy Crude sięgnie 80 USD dopiero w 2030 roku.

Paulina Cegiełka
Analityk