Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Pierwsze półrocze rynku surowców

Od początku roku złoto zyskuje 7,9%, srebro 4,2%, a miedź 8%. Cena „czarnego złota” spada w tym czasie o 14%. Największym wygranym jest pallad zyskujący 23,4%, natomiast największym przegranym okazuje się cukier, którego cena od początku roku spadła o 29,7%.

http://www.hellenicshippingnews.com/wp-content/uploads/2017/06/MW-FP447_major__20170629133358_ZH.jpg

Ostatni raport Goldman Sachs ku zaskoczeniu wielu obstawia wzrost ceny złota. Podstawą tych prognoz są spodziewane przez Goldman Sachs spadki na Wall Street, które mają przyciągnąć inwestorów do stabilniejszych lokat aktywów, czyli m.in. złota. Ponadto, Goldman wskazuje na oczekiwany wzrost siły nabywczej w krajach rozwijających się, co powinno spowodować wzrost popytu na złoto. Dodatkowo, GS oczekuje szczytu wydobycia złotego surowca w 2017 roku. Jeżeli powyższe argumenty wydają się nie być przekonujące, być może Goldman radzi kupować, by móc sprzedać to, czego sam chce się pozbyć?

Za jedną baryłkę ropy Crude płacimy obecnie 46,33 USD, po tym jak cena w ciągu ostatnich kilku dni odbiła się z 42 USD za baryłkę. Mimo ograniczenia wydobycia przez producentów zrzeszonych w OPEC, cena ropy pozostaje niska. Na drodze staje Libia, której porozumienie nie obejmuje, oraz USA, które produkcję zwiększają. Na początku roku prognozy Banku Światowego przewidywały cenę ropy Crude na poziomie 55 USD za baryłkę w 2017 roku. Tymczasem średnia tej ceny od początku roku wynosi 50,04 USD.

Wzrost cen palladu tłumaczy się niewystarczającą podażą, która skłania spekulantów do zajmowania długich pozycji. Jednak w związku ze spadkiem popytu na samochody powinien nastąpić spadek ceny palladu, ponieważ jego głównym zastosowaniem jest kontrola zanieczyszczeń w pojazdach, jak zauważa Chris Gaffney z Everbanku. Podczas gdy pallad kosztuje coraz więcej, cukier staje się coraz tańszy. Powodem niskiej ceny cukru jest również podaż – w tym przypadku zbyt wysoka. Nadprodukcja surowca spowodowała spadek jego ceny do poziomów najniższych od lutego 2016 roku.

Historical Data Chart

Sugar

Paulina Cegiełka
Analityk