Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

PRZYSZŁOŚĆ PO BREXICIE

2016-07-18_035134

 

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. 51,9% wyborców głosowało za Brexitem, 48,1% było przeciw. Mimo, że możliwość nadejścia Brexitu była obecna codziennie w mediach na całym świecie, wynik głosowania był szokiem dla rynku. Aż do czwartku, 23 czerwca, kiedy miało miejsce referendum w Wielkiej Brytanii, sondaże wciąż nie były jasne. Zwycięstwo było raz po stronie zwolenników Brexitu, za chwilę po stronie opowiadających się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Kiedy już jasne stało się, że Brexit dzieje się na naszych oczach, wartość funta wobec dolara amerykańskiego osiągnęła najniższą wartość od 1985 roku.

2016-07-18_035224

 

Co to oznacza dla nas? Obserwujemy znaczne spadki na giełdach. Wartość funta jest najniższa od 31 lat, umacnia się za to złoto, a także frank szwajcarski, wciąż uważany za jedną z najbardziej stabilnych walut, co nie jest korzystne dla frankowiczów. Polski złoty, który nadal ma reputację waluty rynku wschodzącego, odnotowuje spadki. Za dolara w piątek musieliśmy zapłacić ponad 4 złote, za euro 4,45 zł, a za wspomnianego wyżej franka szwajcarskiego 4,12 zł.

Na uwagę zasługuje fakt, iż chęć opuszczenia Unii Europejskiej była poprzedzona długotrwałym procesem ostrzegającym, że rewolucja może nastąpić. Był to bunt przeciwko antydemokracji, ograniczaniu swobody wyboru oraz zbytniej ingerencji Unii Europejskiej w sprawy wewnętrzne Wielkiej Brytanii. Jest to ostrzeżenie dla Unii Europejskiej w obecnym kształcie, która, by nie dopuścić do całkowitej dezintegracji, zapewne będzie musiała dokonać wielu zmian. Obecnie oczekujemy na złożenie przez Wielką Brytanię wniosku początkującego proces wychodzenia z Unii Europejskiej, któremu będą zapewne towarzyszyć długotrwałe negocjacje co do przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z Unią. Cały proces może potrwać 2 lata lub dłużej (schemat poniżej).

2016-07-18_035349

 

W naszej ocenie niewykluczone jest, że obie strony, Wielka Brytania oraz Unia Europejska, będą skłonne doprowadzić do kompromisu, który zostanie zakończony ponownym referendum oraz pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej na zmienionych, bardziej korzystnych dla Zjednoczonego Królestwa, warunkach. Możemy się spodziewać, że media, giełdy oraz rynki walutowe jeszcze długo będą żyć Brexitem.

Kilka miesięcy przed referendum oraz teraz, bezpośrednio po decyzji, na rynkach występuje wysoka zmienność, która jest rezultatem niepewności co do przyszłości Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej oraz nas samych. Wysoce prawdopodobne jest, że taka sytuacja utrzyma się w najbliższych miesiącach, kiedy będą trwały negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Sytuacja na rynku, taka jak obecna, zdarza się raz na kilka lub nawet kilkadziesiąt lat.

 

2016-07-18_035453