Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Rekordowa kapitalizacja rynkowa Apple

Cena akcji Apple przekroczyła w piątek 174 USD, osiągając tym samym historyczne maksimum. Była to reakcja między innymi na wprowadzenie do sprzedaży najnowszego modelu iPhone’a X, który jest jubileuszowym produktem amerykańskiej spółki – w tym roku minęło 10 lat od wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a.

https://stooq.pl/c/?s=aapl.us&c=3d&t=l&a=ln&b

Cena akcji wzrosła ze 168 do 174 USD na samym otwarciu rynku w piątek. Ostatnio Apple odnotowywał spadki ze względu na domniemania o niskiej sprzedaży wprowadzonego na rynek we wrześniu iPhone’a 8. W czwartek opublikowano jednak dane o sprzedaży, które nie potwierdziły negatywnych oczekiwań, co wraz z wprowadzeniem na rynek nowego modelu popchnęło cenę akcji mocno w górę.

https://stooq.pl/c/?s=aapl.us&c=3m&t=l&a=ln&b

Wzrost cen akcji spowodował osiągnięcie przez spółkę rekordowo wysokiej kapitalizacji rynkowej, która sięgnęła niemal 900 mld USD. Apple wciąż wyprzedza pod tym względem Alphabet oraz Microsoft. Wskaźnik ceny do zysku spółki Apple wynosi 19, podczas gdy cena akcji Alphabet przekracza zysk 31-krotnie. Co więcej, jak zauważa Bloomberg, wskaźnik P/E Netflixa wynosi 200, a Amazona 277, co pokazuje, że Apple mimo sporych zysków na giełdzie nie znajduje się w gronie tych najbardziej przewartościowanych spółek.

https://assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/iCAvL5J2huyA/v1/-1x-1.png

Paulina Cegiełka
Analityk