Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Samsung chce utrzymać przewagę na rynku smartfonów

Dziś premiera nowych modeli smartfonów Samsunga: S9 oraz S9+. Jest to niemal idealny moment, ponieważ jutro rusza Światowy Kongres Mobilny, na którym dzięki tym premierom Samsung będzie na pewno zauważony, a każdy miłośnik nowych smartfonowych technologii będzie mógł dokładnie przyjrzeć się nowym modelom.

Celem Samsunga jest z pewnością zachowanie lub zwiększenie przewagi nad Apple, największym obecnie konkurentem. Według IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker, rok temu udział Samsunga w rynku smartfonów wynosił 21,6%, natomiast Apple 14,7%. Trzecie miejsce należało do Huawei. Według IDC, w 2017 roku Samsung odnotował wzrost sprzedaży o prawie 2%, podczas gdy cały rynek był stosunkowo płaski. Samsung należy do marek, których strategia obejmuje wprowadzanie na rynek stosunkowo dużej ilości nowych modeli. Zupełnie odwrotnie robi to Apple. Jednak w 2017 roku w tym rankingu pierwsze miejsce zajął Huawei, który wprowadził na rynek 25 nowych modeli smartfonów, podczas gdy Samsung wprowadził ich 22 (mniej niż rok wcześniej, kiedy było to aż 31 nowych smartfonów).

Rynek smartfonów nie jest łatwy. Użytkownicy dłużej pozostają wierni swoim telefonom, gdyż rozwój technologii nie jest już tak szybki jak kilka lat temu – niewiele nowego można wymyślić, a rosnące ceny urządzeń klasy wyższej mogą zniechęcać konsumentów. Za Samsunga S9+ musimy dziś zapłacić 3999 zł, za S9 3599 zł. Najczęściej używanymi modelami flagowymi Samsunga są S7 i S7 Edge z 2016 roku, a ich łączny udział w rynku wynosi 5,26%. Galaxy S6 z 2015 roku i Galaxy S5 z 2014 roku to kolejne najpopularniejsze modele. Samsung z nowymi modelami celuje więc w dotychczasowych klientów i wierzy, że S9 może być dobrym upgradem z poprzednich modeli.

Co nowego w modelach S9 i S9+? Wizualnie nie dostrzeżemy kolosalnej różnicy pomiędzy nowymi modelami a na przykład poprzednim S8. Samsung zdecydowanie skupił się na aparacie, którego główne cechy to: możliwość zmiany przesłony, poprawa jakości zdjęć robionych w warunkach słabego oświetlenia, a także możliwość wykonania inteligentnego video slow motion, gdzie smartfon sam orientuje się, kiedy włączyć tryb slow motion. Dodatek to AR emoji – tworzenie swojej ikonki emoji na podstawie wykonanego selfie. Oprócz udoskonalenia aparatu, Samsung poprawił też funkcję odblokowania ekranu (poprzez jednoczesne skanowanie twarzy i tęczówki) oraz stację DeX, dzięki której możemy zmienić nasz smartfon w komputer, a telefon staje się naszym touchpadem.

Paulina Cegiełka
Analityk