Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Snapchat znów po 17 USD

Cena akcji Snap Inc., spółki będącej właścicielem aplikacji Snapchat, spadła do poziomu ceny emisyjnej z 2 marca, która wynosiła 17 USD. Snap Inc. był jedną z najgłośniej komentowanych pierwszych ofert publicznych na rynku w ostatnich miesiącach lub nawet latach. W momencie debiutu na giełdzie cena akcji wyniosła 24 USD, czyli 41% powyżej ceny emisyjnej. Maksymalną cenę akcje osiągnęły zaledwie jeden dzień po debiucie sięgając poziomu 29,44 USD. Był to ogromny sukces amerykańskiej spółki, który tylko rozbudził apetyty akcjonariuszy i potencjalnych inwestorów. Od tamtej pory notowania są coraz niższe, ponieważ istnienie konkurencji w postaci Facebooka, czy Instagrama kładzie cień na potencjalną wartość Snapchata w przyszłości. 15 czerwca akcje spółki można było znów kupić po cenie emisyjnej, czyli 17 USD za akcję.

Obecnie cena akcji Snap Inc. wynosi 17,54 USD. Inwestorzy, którzy kupili akcje po cenie emisyjnej i dotąd wierzyli w świetlaną przyszłość spółki i jej aplikacji w czwartek posiadali 0% zysku. Obecnie posiadają nieco ponad 3%. Jeżeli ktoś zdecydował się kupić akcje spółki po jej debiucie, gdy cena wynosiła 24 USD, traci teraz ponad 28%.

Największym problemem spółki były jej wyniki finansowe za I kwartał 2017 roku, czyli pierwsze po spektakularnym pojawieniu się na giełdzie, po którym inwestorzy oczekiwali pozytywnych informacji. Okazało się jednak, że Snap Inc. zakończył I kwartał bieżącego roku stratą rzędu 2,2 mld USD, a przychody były niższe od oczekiwanych (niecałe 150 mln wobec oczekiwanych prawie 160 mln USD).

Kolejny pojawiający się właśnie problem produktu spółki, to jego niska popularność jako narzędzia marketingowego. Marketing w mediach społecznościowych to źródło ogromnych przychodów. Prawie 98% z ponad 8 mld USD przychodu Facebooka w I kwartale 2017 roku to przychody z reklam. Tymczasem Snapchat widnieje na szarym końcu narzędzi marketingowych wykorzystywanych w social media.

C:\Users\Paulina\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\chartoftheday_9800_social_media_platforms_used_by_marketers_n.jpg

(Paulina Cegiełka – Solution One FIZ)