Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Spadki na Wall Street okazją do zakupu

Amerykańskie indeksy osiągają coraz wyższe wartości. Dow Jones pobił ostatnio rekord przekraczając poziom 22000 punktów. W lipcu Nasdaq 100 sięgał już niemal 6000 punktów, a S&P 500 był blisko 2500 punktów na początku bieżącego miesiąca. Dow Jones, Nasdaq 100 i S&P500 rosną od początku roku odpowiednio o 9,7%, 19,1% oraz 8,3%. Ostatnie dni okazały się jednak spadkowe dla wyżej wymienionych, które traciły po około 1,5-2% w ciągu dwóch minionych dni.

Indeks zmienności VIX, potocznie zwany indeksem strachu, sięga poziomów najwyższych od listopada, czyli okresu wyborczego w USA. Jest to spowodowane niepewną sytuacją na linii Korea Północna – USA, a także lekkomyślnymi wypowiedziami prezydenta Donalda Trumpa, którego reakcją na zamachy w Hiszpanii oraz protesty w Bostonie była propozycja wykorzystania sposobu generała Pershinga. Pomijając wątpliwości co do tego, czy ta historia w ogóle miała miejsce, czy jest tylko legendą, pomysłem Trumpa było strzelanie do terrorystów kulami zanurzonymi w świńskiej krwi, co miałoby być hańbą dla wyznawców islamu. Według legendy, terroryzm zniknął na 35 lat po dokonaniu tych zabójstw przez generała Pershinga i Trump takie rozwiązanie proponuje.

Wracając do Wall Street, pomimo ostatnich spadków, nie należy spodziewać się trwałej bessy na rynku amerykańskim. Być może bieżące wyceny akcji i ich indeksów warto potraktować jako okazję do zakupu.

Paulina Cegiełka
Analityk