Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Amatorzy bitcoina tracą

W ciągu ostatnich 5 dni, z których każdy był spadkowy, cena bitcoina wyrażona w dolarach spadła o 24%. Od początku bieżącego roku do swojego historycznego szczytu 1 września (4892 $) BTC/USD poszedł w górę niemal o 400%. Rok temu za 1 BTC płaciliśmy nieco ponad 600 USD, czyli 8 razy mniej niż wyniosła cena na szczycie kilka dni temu. Nie minął miesiąc od spekulacji co do tego, kiedy kurs bitcoina przekroczy 5 tys. USD, a jego cena spadła już do niespełna 3,3 tys. USD.

C:\Users\Paulina\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\coindesk-bpi-chart (1).png

Wartość 1 bitcoina w polskich złotych to dziś około 12 tys., podczas gdy jeszcze wczoraj cena sięgała 14883 zł. Historyczny szczyt w PLN również został osiągnięty 1 września i wtedy chcąc mieć jednego bitcoina musieliśmy wydać ponad 17,5 tys. zł. Popularność handlu kryptowalutą ciągle rośnie. Wielkość podaży (liczba wykopanych bitcoinów) wynosi obecnie ponad 16,5 mln. Kapitalizacja natomiast spadła z ponad 80 mld USD na początku września do 65,6 mld USD, co nastąpiło oczywiście ze względu na spadek ceny kryptowaluty.

https://api.blockchain.info/charts/preview/total-bitcoins.png?timespan=1year&lang=pl&start=1473873919&h=405&w=720

Według niejednego analityka bitcoin jest obecnie najlepszym przykładem bańki spekulacyjnej. Spadek wartości z ostatnich dni to jeszcze nie koniec bańki, lecz reakcja na kilka czynników. W Chinach ogłoszono zamiar wprowadzenia zakazu wymiany walut na kryptowaluty. Zakazano też crowdfundingowych ofert ICO (Initial Coin Offering), które były sposobem start-upów na uproszczenie procesu gromadzenia kapitału, a ich popularność była ostatnio ogromna. Oliwy do ognia dolał CEO JP Morgan, który nazwał bitcoina oszustwem i bańką spekulacyjną gorszą od tulipanowej.

C:\Users\Paulina\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Bez tytułu.png

Paulina Cegiełka
Analityk