Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Bitcoin poniżej 9 tys. dolarów

Bitcoin stracił dziś prawie 11% spadając poniżej poziomu 9 tys. USD. Jest to cena najniższa od listopada. Historyczny szczyt osiągnięty został w grudniu, kiedy kurs pokonał poziom 19 tys. USD. W ciągu ostatniego miesiąca kurs BTC/USD spadł o prawie 40%. Nieszczęśliwy dla bitcoina czas rozpoczął się przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy najprawdopodobniej nastąpiła realizacja zysków przez graczy. Niestety nowy rok nie przyniósł tej kryptowalucie nic lepszego.

1,5-miesięczne spadki ceny bitcoina spowodowały ogromny spadek jego kapitalizacji rynkowej, która podczas historycznych szczytów ceny sięgała 330 mld USD. Dziś stanowi niespełna połowę tego i jedynie delikatnie przekracza 150 mld USD. Po piętach bitcoinowi depcze ethereum z kapitalizacją przekraczającą 100 mld USD oraz ceną w okolicy 1050 USD.

Cena bitcoina cierpi obecnie na skutek głosów o regulacjach tego rynku w Indiach, które zapowiedział Minister Finansów, Arun Jentley, mówiąc że rząd „nie uważa kryptowalut za prawny środek płatniczy i podejmie wszelkie działania w celu wyeliminowania wykorzystania tych kryptoaktywów w finansowaniu nielegalnych działań lub w ramach systemu płatności”. Dodał także, że rząd Indii zamierza zbadać potencjał technologii blockchain, która stoi za bitcoinami i innymi kryptowalutami.

Kolejnym impulsem do spadków są podejrzenia, że cena bitcoina została zawyżona przez giełdę Bitfinex. Według Bloomberga, w grudniu giełda Bitfinex oraz spółka Tether (zajmująca się kryptowalutami) zostały wezwane do złożenia wyjaśnień przez U.S. Commodity Futures and Trading Commission. Jak zaznacza Bloomberg, Bitfinex i Tether są kierowane przez te same osoby.

Paulina Cegiełka
Analityk