Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

BMW, Daimler i VW podejrzani o zmowę cenową

Od otwarcia giełdy we Frankfurcie w piątek rano cena akcji BMW spadła o ponad 3%. Podobne spadki notowań zaliczył Daimler, którego akcje potaniały również powyżej 3%. Z kolei Volkswagen od piątku rano do najniższego dołka spadł o prawie 5%. Obecnie cena lekko odbiła i spadek liczony od piątkowej ceny otwarcia wynosi 4,3%.

C:\Users\Paulina\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Bez tytułu.png

Spadek cen powyższych spółek motoryzacyjnych ma związek z podejrzeniami o utworzenie kartelu. Komisja Europejska potwierdziła, że przeprowadza w tej sprawie dochodzenie. Niemiecki „Der Spiegel” poinformował, że BMW, Daimler oraz Volkswagen (a także należące do niego Porsche i Audi) mogły być zaangażowane w zmowę cenową, w związku z którą ustalały dostawców, koszty, technologię oraz szczegóły dotyczące systemu oczyszczania spalin (AdBlue) – a konkretnie zmniejszenie zbiorników AdBlue w celu ograniczenia kosztów, co przełożyło się na spadek efektywności ich działania. Informacje te mają pochodzić z zawiadomienia przesłanego przez samego Volkswagena. Jednak z artkułu wynika, że Daimler przesłał owe zawiadomienie wcześniej. Obie spółki z pewnością liczą na uniknięcie lub zmniejszenie kary finansowej.

Komisja Europejska bowiem może zmusić powyższe spółki do zaniechania nieuczciwych praktyk, a także nałożyć na nie karę w wysokości 10% globalnego obrotu. Przypadek taki miał miejsce rok temu, kiedy za kartel ukarano producentów samochodów ciężarowych: MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco oraz DAF. Rekordowa kara finansowa w wysokości 2,93 mld EUR została nałożona przez Komisję Europejską za 14 lat praktyk naruszających prawo antymonopolowe. Jedyną spółką, która nie została ukarana był MAN, który złożył zawiadomienie o istnieniu kartelu.

Paulina Cegiełka
Analityk