Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Cena ropy pnie się do góry

Cena ropy Crude przekracza już 67 dolarów za baryłkę. Ostatnio na tym poziomie znajdowała się w grudniu 2014 roku. W ciągu ostatniego tygodnia wzrosła o 8,6%, a wzrost w ostatnim miesiącu to równo 11%. Wzrosła także cena ropy Brent, której cena wynosi 72,6 USD (wzrost o 8,15% w ciągu tygodnia i 12,3% w ciągu miesiąca). W obu przypadkach tygodniowy wzrost wyniósł około 5 dolarów. Wśród powodów powyższych wzrostów można z pewnością wymienić głównie wzrost napięć na Bliskim Wschodzie.

Według jednego z analityków rynku ropy naftowej, nie można wykluczyć, że w obliczu dalej narastających napięć na Bliskim Wschodzie cena czarnego złota przekroczy 100 dolarów za baryłkę jeszcze w tym roku. Powiedział to Anish Kapadia, założyciel i dyrektor zarządzający Akap Energy, w rozmowie z CNBC w piątek. Myśląc długoterminowo, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej popyt na ropę ma rosnąć aż do 2040 roku, do czego przyczynić mają się gospodarki wschodzące, jak Indie, oraz rozwój transportu czy lotnictwa. Z drugiej strony, możliwe że udział w tym rynku przejmą odnawialne źródła energii.

Tymczasem wzrosty ceny ropy spowodowały silne podwyżki cen paliw, których ceny są najwyższe od zeszłej zimy. Niewykluczone, że wzrosną jeszcze mocniej. Według e-petrol.pl w najbliższym tygodniu ceny paliw mogą wynosić:

Paulina Cegiełka
Analityk