Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

EUR/USD w górę bez fundamentów

Kurs EUR/USD znajduje się na najwyższym poziomie od stycznia 2015 roku. 1,1941 – poziom sprzed 2,5 roku został osiągnięty po konferencjach z udziałem Janet Yellen oraz Mario Draghiego w Jackson Hole w miniony piątek. W ciągu jednego dnia, reagując na konferencje prezesów dwóch najważniejszych na świecie banków centralnych, EUR/USD poszedł w górę o 1,2% względem ceny otwarcia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ani Yellen ani Draghi nie powiedzieli niczego zaskakującego.

W wystąpieniu Janet Yellen zabrakło wyczekiwanych deklaracji co do dalszej polityki monetarnej. Nie zabrakło natomiast tematu kryzysu finansowego sprzed 10 lat oraz rozważań na temat przeciwdziałania kolejnym kryzysom finansowym, a więc regulacji sektora finansowego oraz ich wpływu na wzrost gospodarczy. Podobnie było kilka godzin później, kiedy przemawiał Draghi. Zamiast słów na temat polityki pieniężnej, mogliśmy słuchać o starzejącym się społeczeństwie, konieczności zwiększania produktywności oraz wspierania wolnego handlu w celu osiągnięcia wzrostu gospodarczego. Reakcja rynku jest więc dosyć zaskakująca i pokazuje tylko brnięcie w kierunku wyznaczonego wcześniej trendu.

Umocnienie EUR/USD nie pozostało bez znaczenia dla naszej waluty. Za USD/PLN płacimy już jedynie 3,5694. Wpływ piątkowych wydarzeń na EUR/PLN był mniej jednoznaczny. Kurs EUR/PLN spadł przed przemówieniem Draghiego, natomiast finalnie wrócił do poziomów wyjściowych. Patrząc na wykres indeksu dolara widać wyraźne osłabienie w ciągu tego jednego dnia (-0,64%), natomiast indeks euro to umocnienie podobnej wielkości (+0,65%).

Paulina Cegiełka
Analityk