Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Idea Bank odrabia straty

Po prawie 17-procentowym spadku ceny akcji Idea Banku w czwartek, spółka odrabia straty na giełdzie. Zaledwie dzień później kurs akcji poszedł w górę o ponad 26%. Z 7,68 zł na koniec dnia w czwartek cena akcji wzrosła do 9,70 zł w chwili zamknięcia giełdy w piątek. W czwartek spółka była tą najmocniej spadającą na giełdzie, w piątek – najmocniej rosnącą. Piątkowe wzrosty to jednak nadal za mało, bo w ciągu miesiąca spółka zdążyła spaść o 50% – jej akcje jeszcze miesiąc temu były warte około 15 zł.

Nie należy jednak deprecjonować wzrostów spółki, które jak na jeden dzień okazały się niezwykle silne. Wysoki był także wolumen obrotu – zdecydowanie wyższy niż wolumen dzień wcześniej, który także był wyższy niż przeciętny. Średni wolumen obrotu od kiedy spółka jest notowana na GPW (kwiecień 2015) wynosi 13,8 tys., średni wolumen w ciągu ostatnich 12 miesięcy – 20,4 tys., w czwartek natomiast wyniósł prawie 305 tys., a w piątek aż 1,1 mln.

Idea Bank próbuje odciąć się od kłopotów GetBacku, którego kiedyś był właścicielem. W komunikacie bank podał, że kiedy dokonał sprzedaży GetBacku (marzec 2016), jego sytuacja finansowa „nie budziła zastrzeżeń”, a swoją obecną sytuację określił jako stabilną. Według komunikatu banku „stan należności Grupy Kapitałowej Idea Banku od spółki GetBack SA wynosi 14,3 mln zł, w tym są to obligacje o wartości 8,3 mln zł i należności handlowe na kwotę 6 mln zł. Należności od GetBack stanowią 0,06 proc. sumy bilansowej Grupy Idea Banku wynoszącej na koniec 2017 r. 24 mld zł”. Mimo że suma należności od GetBacku jest niższa niż wielu się spodziewało i mogłoby to być przesłanką do dalszych wzrostów, nie należy zapominać o tym, że Idea Bank niezwykle aktywnie sprzedawał obligacje GetBacku i to może stanąć na przeszkodzie wzrostom ceny akcji banku.

Paulina Cegiełka
Analityk