Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Ile Jeff Bezos zarobił w Czarny Piątek

Za nami Black Friday – wyprzedażowe szaleństwo obecne już niemal na całym świecie. Większość z nas znacznie odchudziła w ten dzień swój portfel (zyskując oczywiście wiele bardziej lub mniej potrzebnych rzeczy), ale dzięki temu wielu udało się zarobić niemałe kwoty. Jednym z największych beneficjentów jest Jeff Bezos, CEO Amazona, którego majątek, według Bloomberga, przekroczył po Czarnym Piątku 100 mld USD.

Już niemal od początku tygodnia akcje Amazona rosły w oczekiwaniu na piątkowe szaleństwo, a w piątek poszły w górę o 2,6%, czyli prawie o 30 dolarów. Być może byłoby to nawet więcej, gdyby nie skrócona o 3 godziny sesja na giełdzie, która zakończyła się o 19 naszego czasu. Akcje Amazona są już po 1186 USD, co jest historycznym maksimum z okresu 20 lat, od kiedy Amazon notowany jest na giełdzie NASDAQ. Jutro po otwarciu giełdy w USA będą zapewne warte jeszcze więcej.

https://stooq.pl/c/?s=amzn.us&c=5d&t=c&a=ln&b

Jeff Bezos jest właścicielem 17%, czyli 78,9 mln akcji spółki Amazon. Tydzień temu wartość jednej akcji spółki wynosiła dokładnie 1129,88 USD, więc akcje Bezosa były warte 90,2 mld USD. Dziś biorąc pod uwagę piątkową cenę akcji spółki, akcje te są warte 94,6 mld USD. W ciągu tygodnia Bezos zarobił na nich więc 4,4 mld USD. Nie jest to jednak jedyny biznes miliardera, który inwestuje także w start-upy, jest właścicielem The Wahington Post oraz Blue Origin, spółki zajmującej się budową systemów transportu w kosmosie. Według Bloomberga łączny majątek Bezosa przekroczył już 100 mld USD, natomiast według Forbesa wciąż jest wyceniany na 99,6 mld USD. Bezos był na drugim miejscu tegorocznej listy najbogatszych Amerykanów według Forbesa. Wtedy wyprzedzał go Bill Gates. Dziś Forbes wycenia fortunę Bezosa na 99,6 mld USD, natomiast majątek Gates szacuje na 89,4 mld USD.

Amazon od kilku lat nieprzerwanie osiąga coraz wyższe przychody, które najwyższe wartości osiągają oczywiście w ostatnim kwartale roku, ze względu na m.in. Black Friday oraz Boże Narodzenie. Ostatni kwartał 2016 roku to przychody o wartości prawie 44 mld USD, czyli o 22% wyższe niż rok wcześniej. Jeśli w tym roku Amazon odnotowałby taki sam wzrost w stosunku do roku poprzedniego, przychody mogłyby wynieść nawet 53,5 mld USD.

Infographic: Unstoppable Amazon | Statista

Paulina Cegiełka
Analityk