Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Koniec euforii powyborczej w USA

Ku zaskoczeniu wielu, okres po wygranych przez Donalda Trumpa wyborach w USA, który miał być klęską, był czasem indeksów bijących rekordy, silnego umocnienia dolara oraz mocno taniejącego złota. Sytuacja ta właśnie zaczyna się odwracać.

Dolar osiągnął swoją największą siłę wobec euro dokładnie 3 stycznia i od tamtego momentu osłabia się już o 3,6%. Co ciekawe pomógł mu w tym ostatnio sam prezydent elekt, twierdząc, że dolar jest zbyt silną walutą.

http://stooq.pl/c/?s=eurusd&c=5m&t=l&a=ln&b

Od pierwszych dni listopada Dow Jones szedł w górę i w styczniu próbował sięgnąć rekordowego poziomu 20000, którego jak dotąd nie udało mu się przebić. W ostatnich dniach spada i obecnie znajduje się na poziomie 19805. Ostatnie dni przyniosły także delikatne spadki Nasdaq Composite oraz S&P 500.

http://stooq.pl/c/?s=%5edji&c=5m&t=l&a=ln&b

Okres wyborów w USA przyniósł ze sobą nieoczekiwane spadki ceny złota. Od pierwszych dni listopada do połowy grudnia, czyli w ciągu zaledwie 1,5 miesiąca, jego cena spadła o 13%. Obecnie ten trend również się odwrócił i od dołka z 15 grudnia złoto drożeje już o 8,5% plasując cenę jednej uncji na poziomie 1218 USD.

http://stooq.pl/c/?s=xauusd&c=5m&t=l&a=ln&b

Okres powyborczy w Stanach Zjednoczonych zbiegł się w czasie z podwyżką stóp procentowych ogłoszoną 16 grudnia przez FED oraz zapowiedzią kolejnych trzech podwyżek w 2017 roku. Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach rozbudziło nadzieję na odważne, zapowiadane przez samego Trumpa zmiany na rynku jak obniżki podatków, czy inwestycje w infrastrukturę. Nadzieje te zdają się właśnie przygasać, kiedy Trump określa dolara jako zbyt silną walutę, krytykuje projekt podatku przygotowywany przez partię Republikanów, a służby wywiadowcze informują o posiadaniu kompromitujących Trumpa dowodów.

 

Paulina Cegiełka

Analityk