Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Liczba indeksów giełdowych bije rekordy

Po raz pierwszy w historii liczba indeksów giełdowych przekroczyła liczbę spółek notowanych na giełdzie amerykańskiej. Rekordowa ilość tych drugich (7487) występowała w 1995 roku, ale od tamtej pory spadła o 42% i obecnie przekracza 4 tys.

https://assets.bwbx.io/images/users/iqjWHBFdfxIU/i3EmoG3oo9rA/v0/-1x-1.png

Tradycyjne indeksy giełdowe składają się z akcji spółek giełdowych i wyrażają kondycję rynku. Charakteryzują je także niskie koszty. Te nowe indeksy potrafią więcej i są bardziej dostosowane do potrzeb inwestorów. Mogą charakteryzować się przykładowo niską zmiennością, czy wysokimi dywidendami. Często bywają one odwzorowaniem strategii inwestycyjnych zarządzających. Następnie na ich podstawie tworzone są ETF-y, czyli fundusze inwestycyjne, których celem jest odwzorowanie ruchów danego indeksu (tzw. smart-beta ETFs).

Smart-beta ETFs są zazwyczaj droższe niż ETF-y bazujące np. na S&P500, ale tańsze niż fundusze aktywnie zarządzane. A właśnie koszty, a właściwie ich cięcie, jest ostatnio głównym celem zarządzających. Według Bloomberga, w ostatnich trzech latach 1,4 tryliona USD wpłynęło do amerykańskich funduszy pobierających opłatę nie wyższą niż 0,5%, podczas gdy 0,9 tryliona USD wypłynęło z funduszy pobierających opłaty wyższe od 0,5%.

Potwierdza to rosnące zapotrzebowanie na fundusze ETF, czyli fundusze, które naśladują indeksy giełdowe, a przy okazji pobierają niskie opłaty. Zgodnie z moją analizą z 4 lutego (dostępną na stooq.pl), w latach 2007-2016 tylko jeden fundusz akcji polskich osiągnął wynik wyższy od indeksu WIG w tym samym okresie. Co więcej, w tych 10-u latach to fundusze o niższych opłatach zdecydowanie częściej pokonywały indeks giełdowy, podczas gdy fundusze pobierające opłaty wyższe osiągały w większości wyniki niższe od indeksu WIG.

https://s.stooq.pl/n/pic/solutionone/108.png

Paulina Cegiełka
Analityk