Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Liczba ofiar Facebooka rośnie

Szacowana liczba facebookowych profili wykorzystanych przez Cambridge Analytica wzrosła. Początkowo mówiło się o 50 mln użytkowników, dziś słyszymy już o 87 mln. Większość tych osób to użytkownicy mieszkający na terenie USA. Można szacować, że dane 70,6 mln Amerykanów zostały wykorzystane. Liczba ta stanowi ponad 20% ogółu mieszkańców USA. Kolejne państwa, których dane mieszkańców wykorzystano to: Filipiny, Indonezja i Wielka Brytania. W każdym z tych państw sprawa dotyczy około 1 mln mieszkańców.

https://fbnewsroomus.files.wordpress.com/2018/04/ca-country-list.jpg

Według wypowiedzi Marka Zuckerberga, najbardziej zagrożone były osoby, które miały włączoną funkcję wyszukiwania ich profilu za pomocą numeru telefonu lub adresu email. Oznacza to, że w polu wyszukiwarki można było wpisać jedną z tych danych i od razu otrzymywaliśmy wynik wyszukiwania. Opcja była pomocna w przypadku nazwisk trudnych do zapisania, czy w przypadku często występujących imion i nazwisk. Funkcja ta została dziś wyłączona.

Planowane są także inne zmiany. Według zapowiedzi Facebooka, od poniedziałku 9 kwietnia użytkownikom wyświetlony zostanie link, dzięki któremu będą mogli zobaczyć, z jakich aplikacji korzystają oraz informacje udostępnione tym aplikacjom. Będą też mogli usuwać aplikacje, z których już nie chcą korzystać. W ramach tego procesu Facebook powie również użytkownikom, czy ich informacje mogły zostać niewłaściwie udostępnione Cambridge Analytica.

Zuckerberg powiedział także, że wcześniej myślał, że Facebook zapewnia ludziom narzędzia, a ich sprawą jest to, w jaki sposób ich używają. Dziś twierdzi, że było to błędne przekonanie. Zespół Facebooka wciąż pracuje nad jakością zabezpieczeń danych i na bieżąco będzie przekazywał stanowiska w tej sprawie. Powyższe informacje spowodowały jak na razie odbicie kursu o 4% (dzisiejsze otwarcie w stosunku do wczorajszego zamknięcia). W ciągu dnia kurs akcji lekko spadł i na zamknięciu sesji wyniósł 159,34 (2,7% wyżej niż w czasie wczorajszego zamknięcia).

Paulina Cegiełka
Analityk