Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Miedź celem wielkich inwestorów

Miedź zyskała na popularności w okresie wyborów w Stanach Zjednoczonych. Jednym z haseł wyborczych Donalda Trumpa było wpompowanie miliardów w infrastrukturę, co okazałoby się czynnikiem zwiększającym popyt na rynku surowców, głównie miedzi. Spowodowało to wzrosty ceny miedzi, które zaczęły się w październiku i w ciągu niespełna miesiąca miedź podrożała o około 30%.

http://stooq.pl/c/?s=hg.f&c=3m&t=l&a=ln&b

W przypadku zmian popytu na surowce, warto sprawdzić jak radzą sobie spółki zajmujące się ich produkcją lub po prostu z nimi powiązane. Z reguły wzrost popytu powoduje wzrost ceny danego surowca, a ten z kolei wpływa na wzrosty notowań spółek zajmujących się jego produkcją. Do tej pory wzrost ceny miedzi powodował zazwyczaj wzrost notowań m.in. KGHM Polska Miedź.

http://stooq.pl/c/?s=hg.f&d=20170113&c=1y&t=l&a=ln&b&r=kgh

W ostatnich dniach sytuacja się odwróciła. W poniedziałek, 9 stycznia, cena akcji KGHM zaczęła nagle rosnąć, podczas gdy cena miedzi pozostawała na stałym poziomie.

http://stooq.pl/c/?s=hg.f&d=20170113&c=10d&t=l&a=ln&b&r=kgh

Podobnie było w przypadku innych spółek będących w czołówce producentów miedzi: BHP Biliiton, Antofagata PLC, BHP Billiton, Rio Tinto Group, Anglo American PLC. 9 stycznia ceny ich akcji nagle wzrosły.

C:\Users\Paulina\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCacheContent.Word\Bez tytułu.png

Dopiero kolejne dni tygodnia przyniosły wzrosty ceny miedzi, która w ciągu ostatniego tygodnia zyskała 6,5%.

Powyższe może wskazywać na to, że miedź i jej producenci stali się celem wielkich inwestorów. Jednoczesny zakup akcji kilku spółek produkujących miedź spowodował wzrost ich notowań, a to dopiero po chwili odbiło się na cenie miedzi i pozwoliło zarobić także na jej wzrostach. Odwrotna transakcja nie byłaby tak skuteczna, ponieważ zakup miedzi w pierwszej kolejności wywołałby natychmiastowy wzrost cen spółek ją produkujących i zakup ich akcji byłby wtedy droższy. Jest to oczywiście jeden z możliwych scenariuszy, ale porównując wykresy notowań producentów miedzi, trudno oprzeć się temu wrażeniu.

 

Paulina Cegiełka

Analityk