Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Okazja do kupna akcji Apple

Po 4,1-procentowym spadku kursu w piątek, akcje Apple kosztują obecnie 165,72 USD. Kurs otwarcia w piątek wynosił 170,595 i był niższy od kursu zamknięcia w czwartek wynoszącego 172,80 (wystąpiła luka cenowa). Akcje znajdują się na poziomie niższym niż na początku roku – stopa zwrotu YTD wynosi obecnie -1,67%.

Spadki Apple były głównym powodem spadku indeksu Dow Jones w piątek, którego wartość obniżyła się o 0,82% w ciągu dnia. To akcje Apple spadły najmocniej spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu.

https://stooq.pl/c/?s=%5edji&c=1d&t=c&a=ln&b

Spadki akcji Apple na giełdzie nastąpiły po tym jak analitycy Morgan Stanley obniżyli prognozy sprzedaży działu iPhone w drugim kwartale tego roku o 16,3% z 40,5 mln do 34 mln, podczas gdy średnia rynkowa prognoza wynosiła 43 mln. Prognoza Morgan Stanley przewiduje więc sprzedaż niższą o prawie 10 mln od tej oczekiwanej dotąd przez rynek.

W czwartek Bank of America Merrill Lynch i J.P. Morgan ostrzegli swoich klientów, że sprzedaż działu iPhone może być niższa od oczekiwań ze względu na spodziewany spadek sprzedaży w Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), który jest producentem chipów, a Apple jest jego głównym klientem. TSMC spodziewa się sprzedaży o wartości 7,8-7,9 mld USD, czyli o 1 mld USD niższej niż spodziewał się rynek. Trudno nie doszukiwać się przyczyn tak wielkiego spadku w mniejszym popycie, który wywołany może być przez głównego klienta. Pojawiają się też głosy, że iPhone X może zostać wycofany ze sprzedaży. Obecne spadki mogą oczywiście pociągnąć za sobą kolejne, choć z drugiej strony mogą być okazją do zakupu akcji, co wydaje się być bardziej prawdopodobne.

Paulina Cegiełka
Analityk