Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Ropa po 80 dolarów

Cena baryłki ropy WTI Crude kosztowała dziś powyżej 72 dolarów, natomiast ropy Brent przebiła poziom 80 dolarów. Późniejsza część dnia okazała się mniej rozwojowa dla cen, bo oba rodzaje czarnego złota po południu odnotowały spadki. Baryłka WTI Crude kosztuje około 71,5 USD, a Brent około 79,4 USD. Nie zmienia to faktu, że są to najwyższe poziomy cen od listopada 2014 roku.

Wzrost cen ropy ma związek z obawami o wielkość dostaw, które mogą spaść w wyniku napięć geopolitycznych. Donald Trump wycofał porozumienie nuklearne z Iranem, a to może spowodować spadek irańskiego eksportu ropy. Według OPEC, irański eksport ropy w 2016 roku wynosił prawie 2 mln baryłek dziennie. Nie bez znaczenia dla ceny jest też kryzys panujący w Wenezueli, która w 2016 roku eksportowała 1,8 mln baryłek dziennie – niewiele mniej niż Iran. Do wszystkich czynników powodujących wzrosty cen ropy należy jeszcze dodać konflikty na Bliskim Wschodzie.

Przy okazji wzrostów cen ropy pojawia się pytanie, czy nie skończy się to wzrostem inflacji. Tymczasem Morgan Stanley spodziewa się ceny ropy Brent na poziomie 90 dolarów w 2020 roku.

Paulina Cegiełka
Analityk