Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Szalony tydzień z bitcoinem

Za nami ekscytujący tydzień na rynku kryptowalut. W poprzednim tygodniu Bitcoin pobił rekord 10 tys. USD, w mijającym tygodniu natomiast jego cena przekroczyła 17 tys. USD. Cena jednego Bitcoina potrafi się ostatnio zmieniać o kilka tysięcy dolarów w ciągu jednego dnia i już chyba nikogo to specjalnie nie dziwi. W czwartek wzrosła z 13,8 tys. do 16,6 tys. USD. W piątek natomiast osiągnęła rekordową wartość 17,2 tys., by następnie spaść poniżej 14 tys. i zakończyć dzień na poziomie 15,2 tys. USD.

https://stooq.pl/c/?s=btcusd&c=5d&t=c&a=ln&b

W czasie tych wielkich zawirowań na bitcoinie można było zaobserwować jeszcze większe niespodzianki na giełdach kryptowalut, gdzie można odnaleźć różne notowania bitcoina. W czasie piątkowego rekordu na Bitstampie bitcoin był po 16,6 tys. USD, na Bitfinexie po 17,2 tys. USD, a na Gdaxie po 19,8 tys. USD. Były to znacznie większe różnice niż zazwyczaj. Obecnie Bitcoin jest na tych giełdach wyceniany odpowiednio po 15.020, 15.269 oraz 15.589 USD.

Krach na bitcoinie jest wymieniany jako jedne z największych zagrożeń w nadchodzącym roku. Według „Szokujących Prognoz Saxo Banku” w 2018 roku po wprowadzeniu kontraktów futures na bitcoina jego cena przekroczy 60 tys. USD, kapitalizacja rynkowa natomiast wyniesie ponad 1 trylion USD, po czym nastąpi krach i cena spadnie do 1 tys. USD. Coroczne prognozy Saxo Banku to oczywiście przewidywania z przymrużeniem oka, ale ryzyko krachu na bitcoinie pojawia się wśród największych czynników ryzyka rynkowego w prognozach wielu instytucji, m.in. Deutsche Banku.

Paulina Cegiełka
Analityk