Wartość certyfikatu z dnia 31.03.2018 wynosi: 131,69 PLN

Powrót do aktualności

Zaskakujące dane z USA

W piątek, jak co miesiąc, poznaliśmy dane NFP (Non-Farm Payrolls) z amerykańskiej gospodarki. Mimo prognozowanych 180 tys. dodatkowo zatrudnionych osób w sektorze pozarolniczym, dane wykazały przyrost jedynie o 98 tys. To wynik najniższy od maja 2016 roku, kiedy zatrudnienie znacznie spadło w sektorze detalicznym, a wzrosło w górnictwie i usługach biznesowych. Jest to wynik także o wiele niższy od wyniku sprzed miesiąca, kiedy zatrudnienie w tym sektorze wzrosło aż o 219 tys.

Niespodzianka, jaką były marcowe dane, była jeszcze większa, jeżeli spodziewaliśmy się wysokiego wzrostu zatrudnienia na podstawie raportu ADP, który poznaliśmy w ostatnią środę. ADP to amerykańska firmą zajmująca się ewidencją wynagrodzeń, która ma dostęp do ogromnej bazy danych o amerykańskim rynku pracy. Jej wyliczenia przez wielu są uważane za prognozę wysokości oficjalnych danych ogłaszanych 2 dni później. Zazwyczaj jeżeli zatrudnienie spada według ADP, spada także według oficjalnych danych. W tym miesiącu było jednak inaczej. Według ADP, zatrudnienie miało wzrosnąć jeszcze bardziej niż w lutym, tymczasem wzrosło mniej niż o połowę wartości sprzed miesiąca. Powyższa niespodzianka mogła być wynikiem pogorszenia pogody, które nastąpiło w połowie marca (burza śnieżna nad wschodnim wybrzeżem USA) i mogło spowodować spadek aktywności wśród potencjalnych pracowników.

 

United States Non Farm Payrolls

Pozostałe dane ogłoszone oficjalnie w piątek wykazały, że długość tygodnia pracy pozostała niezmieniona na poziomie 34,3 godzin, zamiast prognozowanych 34,4 godzin. Stopa bezrobocia spadła z 4,7% do 4,5%, co jest poziomem najniższym od maja 2007 roku.

United States Unemployment Rate

(Paulina Cegiełka – Solution One FIZ)